pielęgnacja skóry

Skóra atopowa – jak sobie z nią radzić?

Świat pędzi bardzo szybko do przodu. Rozwój wszelkiej maści technologii jest bardzo korzystny dla postępu w dziedzinie pielęgnacji skóry. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu przodkowie w życiu nie pomyśleliby, że auta będą jeździć ponad sto kilometrów na godzinę, a telefony będą dotykowe. Również branża lecznicza w tym dermatologia przeżywa swój renesans.

Skóra atopowa i co dalej?

W dzisiejszych realiach bardzo często możemy napotkać na atopowe problemy skórne już od pierwszych dni życia. Głównym problemem są alergie wywołujące objawy chorobowe. Czym jest samo atopowe zapalenie skóry? Na pewno do objawów należy swędzenie, zaczerwienienie, a nawet bardzo często i ból. Jest to stan chorobowy zwany fachowo jako wyprysk atopowy czy wyprysk alergiczny. AZS to jedno z najczęściej spotykanych schorzeń w całej dermatologii. Pojawia się już u aż 20% niemowlaków oraz u ok 3 % dorosłych. Aby miało dojść do stwierdzenia AZS, musi zajść jednocześnie 3 z 4 czynników, takich jak:

– stwierdzenie choroby w wywiadzie rodzinnym,

– nawracający i co za tym idzie przewlekły charakter,

– uporczywy świąd skóry,

– powtarzające się umiejscowienie zmian skórnych w obrębie kolan łokci, grzbietu czy szyi, powiek, dłoni.

Lek na atopowa skórę

Prawda jest taka, że najważniejsza pielęgnacja skóry atopowej zaczyna się już od samego rana. Kiedy wstajemy bowiem skóra jest po całej nocy bardzo przesuszona. Ci, którzy chorują na AZS wiedzą, że dobry krem na atopowe zapalenie skóry to podstawa. Jednak samo dbanie o poranku powinniśmy zacząć od prysznica, tak aby przygotować skórę na preparaty czy kosmetyki. Ważne aby były one bezzapachowe oraz kolorowe. Faktem jest, że skóra atopowa jest bardzo wymagająca. Potrafi reagować podrażnieniem na wiele codziennych sytuacji. Zdarzają się również nawroty choroby w postaci wyprysku na skórze. Warto mieć wyrobione odpowiednie nawyki. Na prawidłową pielęgnację skóry atopowej składa się kilka czynników w tym używanie takich preparatów, które sprawiają, że skóra będzie nawilżana i regenerowana.